2019 yılı itibariyle dünyada 5,11 milyar mobil kullanıcı vardı ve bu sayı bir önceki yıla oranla 100 milyon (Yüzde 2) artmıştı.

2019 yılında 4,39 milyar internet kullanıcısı mevcuttu ve bu sayı Ocak 2018'e oranla 366 milyonluk (Yüzde 9) bir artış göstermişti. 

Ayrıca 3,48 milyar insan 2019 yılı itibariyle sosyal medya kullanmaktaydı ve bu oran dünya çapında bir önceki yılın aynı ayına oranla 288 milyarlık (Yüzde 9) bir artış göstermişti.

Haziran 2019 ölçümlerine göre dünya üzerinde 3,26 milyar insan sosyal medyayı mobil cihazlar vasıtasıyla kullanmaktaydı, bir önceki yıla oranla 297 milyon (Yüzde 10) yeni kullanıcı artışıyla. (Kaynak: https://hootsuite.com/)

Bu veriler bize şunu göstermektedir. Dünya üzerindeki internet ve sosyal medya kullanıcıları neredeyse dünya nüfusunun şu an için % 70'ini oluşturmakta ve bu sayı her geçen gün daha da artmaktadır. Bu durum dijital pazarlamanın bir kolu olan sosyal medya reklamcılığı yeni bir olgunun gün ışığına çıkmasına sebep olmuş ve yıllar içerisinde pazarlama sektörünün içerisinde kendine özgü bir yer edinmiştir. Gün geçtikçe artan sosyal medya mecralarının ve kullanıcılarının sayısı bu sektörü reklam vermek isteyen firmalar açısından önemli bir konuma yükseltmiştir.

Sosyal Medya reklamları;

1. Kolay Erişilebilir

2. Hızlı Yayılabilir

3. Düşük maliyetli

4. Ölçülebilir

5. Kontrol Edilebilir

6. Hedefleme Yapılabilir olması sebebiyle de bir çok işletme sahibi tarafından tercih edilmeye başlanmıştır. 

İnsanlar artık doğru reklamı, doğru zamanda ve doğru kişiye göstermenin hem hedefe yönelik hem de daha az maliyetli olduğu kanısına varmış ve Sosyal Medya reklamlarına yönelmiştir. Düşük reklam maliyeti ve hedef kitleyi belirleme konusunda çok faydalı olduğu için, küçük işletme sahipleri de artık işletmelerini ve ürünlerini daha fazla insana göstermekte ve böylece bilinirliklerini arttırmakta ve kampanyalarından insanları haberdar edebilmektedir. Sosyal mecralarda "Sponsorlu" veya "Öne Çıkarılan İçerik" gibi adlar altında çıkan reklamlar hem daha fazla kişiye ulaşmakta hem de insanların bu reklamlarla iletişime geçmeleri (yorum yapma, beğenme, paylaşma) mümkün olmaktadır.