Google Analytics Nedir ve İşletmem İçin Neden Önemlidir?

Google Analytics, dijital dünyadaki mağazanız olan web sitenizde gerçekleşen trafiği analiz etmenize imkan tanıyan, arama motoru optimizasyonu (SEO) ve pazarlama amaçları için istatistikler ve temel analitik araçlar sağlayan, Google tarafından sunulan ücretsiz bir web analizi aracıdır. 

Basit anlatımıyla Google Analytics, tüm nitel ve nicel verileri toplayan, ölçen ve analiz eden, web sitesine eklediğiniz küçük bir kod yazılımıdır.

Pazarda yaygın olarak kabul görmesi, işlevselliği ve sunduğu faydalar nedeniyle, Google Analytics, birçok pazarlamacı tarafından web sitesi trafiği, etkileşim ve dönüşüm verileri için tek doğru kaynak olarak kabul edilmektedir. 

"Web analizi", dijital varlığınızın çok küçük bir parçası gibi görünse de, özellikle dijital pazarlama çalışmaları yürütüyorsanız Google Analytics'in kazandırdıkları aslında çok büyük.

Çoğu şirket için web sitesi dijital bir hub görevi görmektedir. Arama ağı reklamları veya sosyal medya reklamları gibi herhangi bir dijital pazarlama çalışması yürütüyorsanız ve bu çalışmaları doğru şekilde kurguladıysanız kullanıcılarınız büyük olasılıkla kullanıcı deneyimleri veya yolculukları boyunca web sitenizi bir şekilde ziyaret edeceklerdir. Web sitenizin dijital dünyadaki varlığınızın merkezi olduğu düşünüldüğünde, web siteniz, ürün / hizmetlerinizi çevrimiçi olarak tanıtmak için yürüttüğünüz tüm kampanyaların etkinliği hakkında size bütünsel bir bakış açısı sunmanın en kolay yoludur. 

Nasıl ki fiziksel mağazanıza uğrayan müşteri ile ilgilenmeniz gerekiyorsa, dijital mağazanıza yani web sitenize uğrayan müşteriniz ile de ilgilenmek zorundasınız. En azından mağazanıza kadınlar mı, yoksa erkekler mi; yaşlılar mı, yoksa gençler mi; mavi yakalılar mı, beyaz yakalılar mı; kentte oturan mı, kırsal da oturan mı daha çok geliyor bunu analiz edip dijital pazarlama çalışmalarınızı buna göre yönetebilirseniz daha verimli sonuçlar alacağınız bir gerçektir.

En temel anlatımla Google Analytics, işinizi ve işletmenizi büyütmenize yardımcı olur. Müşterilerinizi tanımanıza ve anlamanıza, böylece onlar için daha iyi deneyimler yaratmanıza ve mevcut müşterilerinize göre yeni müşteriler bulmanıza yardımcı olur.

Google Analytics, dijital pazarlama etkinliğinizi izlemenize yardımcı olabilecek ücretsiz bir araçtır. Bu nedenle dünya çapında 50 milyondan fazla web sitesi Google Analytics kullanıyor. Kullanmıyorsanız, hemen kurmalısınız.

Google Analytics Nasıl Çalışır?

Basit bir şekilde ifade etmek gerekirse, Google Analytics birçok takip kodunun web sitenizin içerisine yerleştirilmesiyle çalışır. Bu kodlar kullanıcılar web sitenizi ziyaret ettiklerinde onların birçok aktivitesini, yaş, cinsiyet, ilgi alanları gibi belirli özellikleri ile birlikte kaydeder. Daha sonra bu verileri kullanıcı web sitenizi terk ettikten sonra Google Analytics sunucularına gönderir. Siz de bu sunucular üzerinden web sitenizde gerçekleşen trafiğin analizini yapabilirsiniz. Bununla birlikte, sistem veri toplamada çerezlere bağlı olduğu için onları devre dışı bırakan kullanıcılar için veri toplayamaz. Google ayrıca, mevcut tüm verileri analiz etmek yerine, raporlarında örnekleme kullanır.

Google Analytics ve Dijital Pazarlama

Google Analytics tarafından sağlanan verilerle çok etkili pazarlama gerçekleştirebilirsiniz. Sadece web sayfanızı ziyaret eden kullanıcı sayısını bilmek (Metrikler) çok faydalı olmayacaktır. Daha etkili, spesifik ve amaca uygun pazarlama için bu kullanıcıların yaş, konum, cinsiyet gibi detaylı bilgilerine ulaşmanız nokta atışlı hedeflemeler yapmanıza olanak tanıyacaktır. İşte burda Google Analytics’in “Boyutlar” özelliği devreye girmektedir.

Boyutlar verileri tanımlar. Ülke, trafik kanalı, konum, yaş, cinsiyet ve kullanılan cihaz gibi şeylerdir. Metrikler verileri ölçer. Metrikler ziyaretçi sayılarını, geliri, hedef tamamlamaları vb. içerebilir. Metrikler ve boyutlar arasındaki fark, metriklerin Google'ın web sitenizdeki kullanıcı davranışları hakkında topladığı gerçek istatistikler olmasıdır ve boyutlar, işle ilgili yanıtlamaya çalıştığınız sorulara göre bu sayıları görüntülemenin çeşitli yollarıdır.