Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, Çevrimiçi (Online) Pazarlama veya internet reklamcılığı... Adına ne derseniz diyin, online ortamda firmanın pazarlamasını yapmak bugünlerde çok moda. Dahası, geçen on yıla oranla internet kullanımı iki kat artmıştır. Bu değişim insanların ürünleri satın alma ve işyeri ile etkileşime geçme tarzlarını büyük ölçüde değiştirmiştir. 

Öyleyse, dijital pazarlama nedir? Diğer bir çok pazarlama yöntemi gibi, dijital pazarlama da potansiyel müşterileriniz ile iletişime geçme ve onları etkilemenin bir şeklidir. Aralarındaki tek fark dijital pazarlamada müşterilerinizle online olarak iletişime geçer ve onları etkilersiniz.

Esasında dijital pazarlama herhangi online pazarlama çabaları veya varlıkları ile alakalıdır. Email pazarlama, tıklama başına reklamcılık, sosyal medya reklamcılığı ve hatta bütün blog faaliyetleri dijital pazarlamanın en büyük örnekleridir, insanların firmanızı tanıma ve ürünlerinizi satın almaya ikna olmalarına imkan tanır.

Dijital Pazarlama Varlıkları

Neredeyse herşey bir dijital pazarlama varlığıdır. Aslında onun sadece online olarak kullandığınız bir pazarlama aracı olmaya ihtiyacı vardır. Bununla beraber, bir çok insan ellerinin altına ne kadar çok dijital pazarlama varlığı olduğunun farkında değillerdir. İşte birkaç örnek:

Web siteniz

Markalaşmış değerleriniz (logo, sembol, kısaltma, vb.)

Video içerikleriniz (video reklamlar, ürün demoları, vb.)

Resimleriniz (İnfografikler, ürün çekimleri, firma fotoğrafları, vb.)

Yazılı içerikleriniz (blog paylaşımları, ekitaplar, ürün tanıtımları, müşteri yorumları, vb.)

Online ürünler ve araçlarınız

İncelemeler

Sosyal medya sayfaları

Tahmin ettiğiniz gibi bu liste sadece ilk adım. Dijital pazarlama varlıklarının çoğu bu kategorilerden birine girmektedir, fakat usta pazarlamacılar müşterilerin çevrimiçi ulaşmak için sürekli yeni yöntemlerle ortaya çıkmaktadır, yani liste sürekli büyümektedir!

Dijital pazarlama stratejileri

Dijital pazarlama stratejileri de hergün sürekli olarak artmaktadır, fakat birçok işletme tarafından kullanılan bazı stratejiler aşağıda gösterilmektedir:

Tıklama Başına Maliyet

Tıklama Başına Maliyet (TBM) aslında reklamınıza tıklayan her bir kullanıcı başına ödeme yapacağınız herhangi dijital pazarlama türünü kapsayan geniş bir terimdir. Örneğin, Google AdWords “paralı arama reklamı” olarak adlandırılan, TBM reklamının bir çeşitidir. Facebook reklamları “paralı sosyal medya reklamı” olarak adlandırılan diğer bir TB reklam çeşitidir.

Paralı Arama Reklamı

Google, Bing ve Yahoo, Arama Motoru Sonuç Sayfalarında metin reklamları vermenize olanak sağlar. Paralı Arama Reklamı, sizinki gibi bir ürün veya hizmeti o anda arayan potansiyel müşterilerinizi hedeflemenin en iyi yollarından biridir.

Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization – SEO)

Eğer Arama Motoru Sonuç Sayfalarında para ödeyerek görünmek istemiyorsanız, sitenizdeki sayfa veya blog paylaşımlarını organik olarak göstermek ve öne çıkarmak için Arama Motoru Optimizasyonu da kullanabilirsiniz. Her bir tıklama için para ödemek zorunda kalmazsınız, ancak sayfanızı ön plana çıkarmak için çok fazla zaman ve çaba harcamanız gerekir. 

Paralı sosyal medya reklamı

Facebook, İnstagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest ve Snapchat gibi birçok sosyal medya platformu uygulamalarında ve sitelerinde reklamlarınızı göstermenizi olanak tanımaktadır. Paralı sosyal medya reklamı işletmeniz, işiniz, ürününüz veya hizmetiniz hakkında bilgi sahibi olmayan müşterileriniz arasında farkındalık oluşturmak için müthiş bir yöntemdir.

Sosyal Medya Reklamcılığı (Social Media Advertising)

SEO gibi, Sosyal Medya Reklamcılığı da Facebook veya Twitter gibi platformlarda işinizi ücretsiz ve organik olarak tanıtmanıza imkan tanır. Aynı SEO gibi, sosyal medyada işinizi organik olarak tanıtmak da çok fazla zaman ve çaba gerektirmektedir, fakat uzun vadede daha ucuz sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (Conversion Rate Optimization)

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu, online kullanıcı deneyimini artırmanın bir sanatı ve bilimidir. Çoğu zaman işletmeler mevcut Websitesi trafiklerinin haricinde, Dönüşüm Oranı Optimizasyonunu daha fazla dönüşüm (potansiyel müşteri, sohbet, arama, satış, vb.) elde etmek için kullanırlar.

İçerik Pazarlaması (Content Marketing)

İçerik Pazarlaması, bir başka geniş kullanım sahasına sahip dijital pazarlama terimidir. İçerik Pazarlaması, marka farkındalığı oluşturmak veya tıklama, potansiyel müşteri veya satış çekmek için içerikler kullanılan tüm pazarlama uğraşlarını kapsamaktadır.

Doğal Reklam (Native Advertising)

Daha önce hiç bir makalenin sonuna gidip tavsiye edilen makaleler listesini gördünüz mü? Bu doğal reklamdır. Bir çok doğal reklam içerik pazarlamasının gerisinde kalır çünkü, tıklama elde etmek için içerikleri kullanır (“sırada ne olduğuna asla inanmayacaksınız!”). Genellikle doğal reklamın öne çıkması zordur, zira çoğunlukla ücretsiz içerik tavsiyeleri ile karışık olarak kullanılmaktadır. 

Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing)

Satış Ortaklığı genellikle ürünlerinizi veya hizmetinizi internet sitelerinde tanıtmaları için birisine (bir kişi veya işletme) para ödemek anlamına gelmektedir.